English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

fot. Moshe Shai

fot. Moshe Shai

"100% Z KERETA" | SPOTKANIE Z ETGAREM KERETEM


Termin: 17.09.2011
Miejsce wydarzenia: Klub Szafa
Godz.: 16:00 - 18:00
Wydarzenie niebiletowane


Mistrz krótkiej formy. Jest jednym z najchętniej czytanych autorów w izraelskich więzieniach. Dlaczego?  Pisarz twierdzi, że to z powodu rozmiaru jego opowiadań: większość z nich można przeczytać w drodze między celą a prysznicami. Artysta już niedługo będzie miał swoją „pracownię” w Warszawie. Wybudują dla niego najwęższy dom, jeśli nie świata, to Polski. Będzie miał około metra szerokości i zostanie wciśnięty między punktowiec a kamienicę na Woli. Dlaczego tam? Tam bowiem istniała kładka, która w czasie wojny przerzucona była pomiędzy tzw. małym a dużym gettem nad ul. Chłodną.

Etgar Keret – izraelski pisarz, dziennikarz i scenarzysta – urodził się w 1967 roku. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie. Młodzi Izraelczycy mówią o nim:
„Mamy swojego pisarza”. Krytycy ochrzcili go przydomkami Skandalista z Tel Awiwu i Izraelski Quentin Tarantino. Fascynuje go nie tylko literatura, jest również współtwórcą musicalu, autorem filmu telewizyjnego, współautorem programu satyrycznego i komiksów. Laureat nagrody MTV. Doczekał się licznych przekładów, nawet na koreański i arabski. Jego utwory posłużyły za podstawę scenariuszy do około 50 filmów. Ostatni, autorstwa Kereta i jego żony Shiry Geffen, Meduzy, otrzymał Złotą Kamerę na Festival de Cannes. W Polsce ukazały się do tej pory następujące zbiory jego opowiadań: Gaza blues (2000), Pizzeria „Kamikaze” (2001), Osiem procent z niczego (2006), Rury (2007) i Tęskniąc za Kissingerem (2008).

Spotkanie z Etgarem Keretem poprowadzi Michał Sobelman, rzecznik prasowy Ambasady Izraela w Warszawie, były redaktor naczelny pisma Słowo Żydowskie, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz literatury hebrajskiej (między innymi sztuk Hanocha Levina). Choć Kereta jeszcze nie przekładał, jest znawcą jego twórczości.

Sam Keret będzie także gościem specjalnym na POKAZIE FILMÓW ANIMOWANYCH zrealizowanych na podstawie jego scenariuszy; przed projekcją wygłosi słowo wstępne.

Tagi: Etgar Keret, Michał Sobelman, Se-Ma-For

program