English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

fot. Erazm Ciołek

fot. Erazm Ciołek

"MÓJ MIŁOSZ" | SPOTKANIE


Termin: 14.09.2011
Miejsce wydarzenia: Klub Szafa
Godz.: 16:00 - 17:30
Wydarzenie niebiletowane

„Nie sposób ogarnąć dzieła Miłosza. Nie było od czasu Kochanowskiego, a potem od czasu Mickiewicza pisarza, który by bardziej odcisnął się na polskiej kulturze; więcej – na kształcie polskości. Dzięki niemu jesteśmy – mamy szansę się stać – Polakami innego gatunku; Polakami, którzy żyją w świecie bez taryfy ulgowej, bez renty od swojej martyrologii” – tak w skrócie opisuje Noblistę Adam Michnik, redaktor naczelny pierwszego niepodległego po II wojnie światowej dziennika – Gazety Wyborczej.

On oraz pozostali goście spotkania, wybitni literaci i znawcy twórczości Czesława Miłosza, opowiedzą o tym, jak największy polski poeta XX wieku wpłynął na ich życie. Rok 2011 to data szczególna – mija w nim sto lat od narodzin wieszcza, dlatego został ogłoszony Rokiem Miłosza. Urodzony w Szetejniach na Litwie, wygnany stamtąd przez tragiczne wydarzenia XX wieku,mieszkał kolejno w Wilnie, Warszawie, Krakowie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, by u kresu życia powrócić do Polski. W opinii międzynarodowej krytyki jak i współczesnych mu poetów (wspomnieć należy choćby Josifa Brodskiego) twórczość poetycka Miłosza to jedno z najbardziej znaczących zjawisk naszej literackiej w wnikliwym obserwatorem i świadkiem epoki.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Franaszek, który w tym roku wydał głośną biografię autora Zniewolonego umysłu i Doliny Issy.

Tagi: Adam Pomorski, Andrzej Franaszek, Czesław Miłosz, Natalia Gorbaniewska

program