English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

fot. archiwum zespołu

fot. archiwum zespołu

"ŁÓDŹ - TEL AWIW" | KONCERT W STUDIU RADIA ŁÓDŹ


Termin: 14.09.2011
Miejsce wydarzenia: Radio Łódź
Godz.: 20:00 - 21:00
Wydarzenie niebiletowane


BRAK WEJŚCIÓWEK NA WYDARZENIE!Wirtuoz akordeonu, klezmer i jazzman, Vitaly Podolsky wraz z Agite Drive Ensemble, telawiwskim zespołem, którego jest liderem, zaproponuje łódzkim słuchaczom mieszankę wybuchową. Trudno się dziwić: węgierski czardasz i argentyńskie tango zagrane przez żydowskiego muzykanta weselno-karczmianego i to w dodatku w jazzowym entourage’u muszą zabrzmieć niezwykle egzotycznie.

Zespół Agite Drive Ensemble powstał w 2005 roku. Składa się z muzyków pochodzących z Izraela i byłego Związku Radzieckiego. Znakiem rozpoznawczym formacji jest wykonywanie tradycyjnych melodii ludowych z różnych stron świata (marokańskich, bałkańskich, cygańskich czy żydowskich), które Agite Drive Ensemble miesza ze sobą, nadając im jednocześnie rockowy, swingowy i klezmerski sznyt. Artyści nie stronią też od grania popularnych tang mistrza gatunku – Astora Piazzolli czy muzyki z filmów Emira Kusturicy. Agite Drive Ensemble występuje na wielu festiwalach muzycznych. Jeden z wydanych przez nich albumów, zatytułowany Agite Drive Live, jest zapisem fragmentów z ich tras koncertowych.

Pierwotnie klezmer był żydowskim muzykiem ludowym grającym zwykle na przyjęciach i uroczystościach związanych z obrzędami religijnymi. Choć grał specyficznie, posiadał wysokie umiejętności. Tradycja klezmerska przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Dziś, zarówno w Polsce, jak i na świecie, dawną twórczość klezmerską profesjonalni muzycy mieszają z awangardą czy jazzem.

Tagi: Radio Łódź, Vitaly Podolsky

program