English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

fot. Wojciech Matusik

fot. Wojciech Matusik

"MOI POLACY, MOI ROSJANIE" | SPOTKANIE


Termin: 13.09.2011
Miejsce wydarzenia: Klub Szafa
Godz.: 16:00 - 17:30
Wydarzenie niebiletowane


Natalia Gorbaniewska – tłumaczka literatury polskiej na rosyjski, ale też wybitna rosyjska poetka, dziennikarka i działaczka społeczna – opowie o swoich kontaktach z Polską oraz o Polakach, których dzieła przekładała. Gorbaniewska (ur. w 1936 roku w Moskwie) w czasie studiów związała się z ruchem demokratycznym. W 1968 roku wzięła udział – jako współorganizator – w demonstracji na moskiewskim placu Czerwonym przeciwko wejściu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Została aresztowana, uznana za psychicznie chorą i uwięziona na kilka lat, a 1975 roku zmuszono ją do opuszczenia kraju (te wydarzenia opisała w tekście Dwunasta w południe). Osiedliła się w Paryżu. Od 2005 roku jest obywatelką Polski. Za przekłady literatury polskiej nagrodzona przez polski oddział PEN Clubu (1992). Laureatka Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Z kolei o swoich Rosjanach – w tym o Gorbaniewskiej, której wiersze przekładał – będzie mówił Adam Pomorski (ur. 1956), polski tłumacz literatury pięknej z rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego, białoruskiego i ukraińskiego, eseista i krytyk literacki.

Adam Pomorski
, obecny prezes Polskiego PEN Clubu, niedawno przełożył Fausta Johanna Wolfganga von Goethego i Braci Karamazow Fiodora Dostojewskiego.

Spotkanie poprowadzi Natalia Woroszylska, filolog, tłumaczka literatury rosyjskiej, dziennikarka. W latach 1993–1997 pracowała jako wicedyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie. Od 1998 roku kieruje redakcją rosyjską Polskiego Radia dla Zagranicy. Córka Wiktora Woroszylskiego, który wydał tłumaczenia poetów rosyjskich, m.in. Gorbaniewskiej, w tomie zatytułowanym Moi Moskale.

Tagi: Adam Pomorski, Czesław Miłosz, Natalia Gorbaniewska, Natalia Woroszylska

program