English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

Paweł Hertz

Paweł Hertz

"PAWEŁ HERTZ - CZŁOWIEK CZTERECH KULTUR" | SPOTKANIE


Termin: 16.09.2011
Miejsce wydarzenia: Klub Szafa
Godz.: 16:00 - 17:30
Wydarzenie niebiletowane

Paweł Hertz - wybitny polski literaturoznawca. Długoletni redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jako kierownik redakcji klasycznej literatury rosyjskiej przygotował do wydania wielotomowe edycje dzieł Iwana Turgieniewa, Lwa Tołstoja i Fiodora Dostojewskiego. Przywrócił powojennej Polsce utwory zapomnianych dziewiętnastowiecznych poetów. Jest autorem bezcennej, siedmiotomowej antologii Zbiór poetów polskich XIX wieku.

Tłumacz z rosyjskiego, hebrajskiego, niemieckiego i francuskiego, znawca tych kultur. Do jego osiągnięć translatorskich zalicza się między innymi przekłady listów z Rosji markiza Adolphe’a de Custine’a (Rosja w roku 1839), Opowieści chasydów Martina Bubera i Księgi przyjaciół Hugo von Hofmannsthala.

O Pawle Hertzu, który w latach 1944–1949 mieszkał i pracował w Łodzi (m.in. w zespole redakcyjnym tygodnika Kuźnica), opowiedzą jego współpracownicy i znawcy twórczości. Marian Bizan, historyk literatury i wydawca, także wieloletni redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego, laureat Nagrody Edytorskiej polskiego oddziału PEN Clubu (1979), razem z Hertzem przygotował między innymi monograficzne opracowania Kordiana i Balladyny Słowackiego. Marek Zagańczyk, autor Krajobrazów i portretów oraz Drogi do Sieny, jest opiekunem spuścizny i obszernego archiwum autora Portretu Słowackiego.

Spotkanie poprowadzi łodzianin Bronisław Maj, poeta i eseista.

Tagi: Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, Paweł Hertz

program