English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

"LOKOMOTYWA I INNE PIOSENKI DLA DZIECI" | KONCERT


Termin: 14.09.2011
Miejsce wydarzenia: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Godz.: 12:00 - 13:00
Wydarzenie niebiletowane

Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi pod dyrekcją Piotra Salabera

przygotowanie orkiestry: Grzegorz Wierus
opieka muzyczna nad orkiestrą Dawid Ber
aktorzy: Teresa Kwiatkowska, Alicja Mozga, Piotr Siciński

Halo! halo!
Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,
Nadajemy audycję z ptasiego kraju.

Julian Tuwim, „Ptasie radio”
(fragment)

Gdyby ptasia rozgłośnia radiowa istniała naprawdę, piosenki Piotra Salabera do wierszy Juliana Tuwima znajdowałyby się na samym szczycie ptasiej listy przebojów. Kompozytora muzyki przede wszystkim teatralnej, pianistę, wokalistę i dyrygenta w jednej osobie zafrapowało w wierszach Tuwima to, co dla nich najbardziej charakterystyczne – rytmiczność i śpiewność.

Julian Tuwim, polski poeta żydowskiego pochodzenia, jeden z najpopularniejszych literatów dwudziestolecia międzywojennego, łodzianin, pisał chyba najdoskonalsze wiersze dla polskich dzieci w historii. Nie dziwi więc fakt, że Lokomotywa jest zwykle pierwszym w naszym życiu wierszem, z którym mamy styczność. Nie zabraknie jej podczas koncertu, a usłyszymy też muzyczne interpretacje takich hitów jak: Słoń Trąbalski, Abecadło, Rzepka, Bambo czy Okulary.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, które zaleca piosenki Salabera dla uczniów klas I–III, zrecenzowało je tymi słowy: „Kompozytor znalazł właściwy sposób na operowanie dźwiękiem dla potrzeb i możliwości dziecka. Utwory są wartościowe i godne polecenia dla dzieci i ich rodziców”. Tak więc – zgodnie z zaleceniem ministerstwa – zapraszamy na koncert dużych i małych…

Tagi: Julian Tuwim, Piotr Salaber

program