English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

kadr z filmu MŁODY FRANKENSTEIN (1974)

kadr z filmu MŁODY FRANKENSTEIN (1974)

"BORN TO KVETCH" | PROJEKCJA FILMU "Młody Frankenstein", reżyseria: Mel Brooks


Termin: 16.09.2011
Miejsce wydarzenia: Kino Cytryna
Godz.: 21:00 - 22:50
Wydarzenie niebiletowane


Tytuł oryginalny:  Young Frankenstein
Rok produkcji: 1974
Kraj:
USA
Czas trwania: 106 min.
Reżyser: Mel Brooks
Scenarzysta:
Mel Brooks, Gene Wilder
Producent: Michael Gruskoff
Aktorzy:
Gene Wilder, Marty Feldman, Peter Boyle, Teri Garr, Madeline Kahn, Cloris Leachman, Kenneth Mars, Richard Haydn, Gene Hackman

Frederick (Gene Wilder) jest neurochirurgiem i wnuczkiem sławnego doktora Victora von Frankensteina, który całe życie poświęcił na stworzenie istoty doskonałej. Frederick wypiera się pokrewieństwa z kontrowersyjnym przodkiem i nawet każe inaczej wymawiać swoje nazwisko (FRONK- en - STEEN).
Pewnego dnia dowiaduje się, że odziedziczył posiadłość dziadka. W zamku mieszka zabawny garbus, Igor (Marty Feldman), piękna asystentka laboratorium, Inga (Teri Garr) i opiekująca się domostwem pani Blücher (Cloris Leachman). Im dłużej Frederick przebywa na zamku, tym bardziej chłonie jego atmosferę i dziwactwa. Przez przypadek trafia na zapiski dziadka, w których szalony naukowiec opisał swój eksperyment. Pod wpływem notatek młody Frankenstein zmienia zdanie i postanawia kontynuować pracę przodka. "Młody Frankenstein" to film, w którym zawiera się kwintesencja komediowo-groteskowego kina MELA BROOKSA, twórcy takich obrazów, jak "Nieme kino", "Robin Hood: Faceci w rajtuzach" czy "Dracula. Wampiry bez zębów". Scenariusz "Młodego Frankensteina" - luźno oparty na powieści Mary W. Shelley - był nominowany do Oscara, a Brooks dzięki tej produkcji zyskał miano wybitnego reżysera komediowego. Na planie filmu wszyscy tak dobrze się bawili, że po zakończeniu zdjęć Brooks dodał nowe sceny, by wszyscy mogli kontynuować wspólną pracę. Dla zachowania odpowiedniego klimatu Brooks nakręcił film na czarno-białej taśmie i wykorzystał dekoracje z lat 30. Zdjęcia były kręcone w tym samym zamku, co oryginalny "Frankenstein" z 1931 roku.

(ALE KINO! - http://www.alekino.pl/program/?full/mlody-frankenstein_18602)Tagi: Mel Brooks

program