English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

fot. Janusz Szymański

fot. Janusz Szymański

"MORD" | PRZEDSTAWIENIE TEATRU NOWEGO IM. K. DEJMKA W ŁODZI | POKAZ I


Termin: 15.09.2011
Miejsce wydarzenia: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Godz.: 19:15 - 20:35
Cena 30 zł

Morderstwo (1998) to jedna z najważniejszych sztuk posiadającego łódzkie korzenie izraelskiego dramaturga, pisarza i reżysera – Hanocha Levina (1943–1999). Powstała jako sprzeciw autora wobec wojny toczącej się na Bliskim Wschodzie (konflikt izraelsko-palestyński). Dramat jednak nie dotyczy tylko konfliktu zbrojnego. Opowiada historię ludzkiego upodlenia i pogwałcenia człowieczeństwa. Jest pretekstem do przedstawienia ludzkiej tragedii, w której spirala przemocy zaraża zbrodnią zwykłych ludzi.

Tak charakterystyczna dla Levina satyra obecna jest także w tym dramacie, ale lekka forma nie wprowadza bynajmniej błahej treści. Spektakl wyreżyserowany przez Norberta Rakowskiego opowiada o zbrodni dokonywanej na człowieczeństwie na przestrzeni wielu pokoleń, a nie o zabójstwie konkretnego człowieka, stąd zmiana tytułu na Mord. Reżyser tak mówi o swoim spektaklu: „To trzy oddzielne historie, pozornie ze sobą niezwiązane. Łączy je temat. W każdej człowiek musi dokonać wyboru w kategoriach moralnych. Zamiast wzbić się na wyżyny humanitaryzmu, pod wpływem impulsu w człowieku budzi się natura zwierzęca. Nad postaciami górują emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Sytuacje i zdarzenia są realistycznie zarysowane, ale Mord bliższy jest dramatowi antycznemu niż naturalistycznej sztuce współczesnej. Levin opisał zdarzenia, używając nie konkretnych person, ale posługując się archetypowymi figurami dramatu. Postaci nie mają nawet imion. Mamy Opalonego Żołnierza, Wycieńczonego Robotnika, Ojca. Już one zaznaczają bardzo uniwersalny język tego dramatu. Nie dotykamy polityki. Skupiamy się na tematach społeczno-egzystencjalnych i postawach moralnych”.

przekład:
Michał Sobelman

reżyseria i opracowanie muzyczne:
Norbert Rakowski

scenografia:
Wojciech Stefaniak

kostiumy:
Julia Kornacka

premiera:
5 lutego 2011 r.

występują:
Jolanta Jackowska, Kamila Salwerowicz, Katarzyna Żuk, Michał Bieliński, Dymitr Hołówko, Gracjan Kielar, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Sławomir Sulej


Tagi: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka

program