English
Festiwal
Program
Bilety
Informacje
Dla mediów
Kontakt

kadr z filmu JAZZMAN Z GUŁAGU (1999)

kadr z filmu JAZZMAN Z GUŁAGU (1999)

"BORN TO KVETCH" | PROJEKCJA FILMU "Jazzman z Gułagu", reżyseria: Pierre-Henry Salfati


Termin: 17.09.2011
Miejsce wydarzenia: Kino Cytryna
Godz.: 18:45 - 20:15
Wydarzenie niebiletowane


Tytuł oryginalny: The Jazzman from the Gulag
Rok produkcji: 1999
Kraj: Francja
Czas trwania: 58 min.
Reżyser: Pierre-Henry Salafati
Scenarzysta: Pierre-Henry Salafati, Natalia Sazonova
Producent: Jürgen Hassel, Hélène Le Coeur, Sabine Rollberg
Aktorzy: Adolf ‘Eddy’ Rosner

Historia żydowskiego muzyka grającego murzyńską muzykę. Urodzony w Berlinie w 1910 roku artysta Adolf ‘Eddy’ Rosner zaczął karierę w stolicy Niemiec w najbardziej wówczas nowatorskim zespole jazzowym – Weintraub Syncopators. Zdobył wtedy sławę i nobilitujący przydomek: Biały Louis Armstrong. Jego popisowym numerem była gra na dwóch trąbkach jednocześnie.
Kiedy władzę w jego kraju zdobyli naziści, muzyka Rosnera uznana została za zdegenerowaną i deprawującą. Artysta wyjechał do Polski. Tam poznał swoją pierwszą żonę – Ruth Kamińską. Szczęście nowożeńców nie trwało długo. We wrześniu 1939 roku wybuchła wojna i Rosner znów musiał uciekać. 15 października, w przebraniu oficera Wehrmachtu, udało mu się przeprowadzić żonę i członków swojego zespołu Jack Band przez nowo powstałą granicę niemiecko-sowiecką.
W Białymstoku spotkał Pantalejmona Ponomarienkę, pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Białorusi, szczęśliwie wielkiego miłośnika jazzu. Tak zaczął się rosyjski etap kariery muzyka, który zmienił wtedy imię na Eddie. W ZSRR nazywany był Złotą Trąbką. W 1941 roku zlecono mu dziwne zadanie. W Soczi dał koncert przed pustą widownią. W rzeczywistości przysłuchiwał mu się sam Stalin. Pochlebna opinia generalissimusa nie zapewniła jednak Rosnerowi bezpieczeństwa. Wkrótce jazz zaczął być utożsamiany ze zgniłym Zachodem. Eddie trafił do aresztu, był przesłuchiwany, wymuszono na nim przyznanie się do nie jego win. Zwolniono go dopiero po śmierci Stalina.
W środowiskach artystycznych ZSRR powrót Rosnera na estradę wywołał entuzjazm, ale władze nadal były mu nieprzychylne. Trzeba też było odwilży i interwencji prezydenta USA Richarda Nixona, aby umęczony Eddie mógł znów zobaczyć Niemcy – swoją ojczyznę.
Rosner zmarł 8 sierpnia 1976 roku, rozczarowany, ubogi, bez przysługującego mu odszkodowania.
Opowieść o życiu wielkiego muzyka otrzymała Nagrodę Emmy oraz Grand Prix 2. Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego „Rozstaje Europy” w roku 2000.
 
według: www.teleman.pl
 

Tagi: zsrr jazzman gułag

program